ČESÁNÍ

Česání syntetických paruk je stejné jako u paruk z pravých vlasů – jen je potřeba si uvědomit, že pokud češeme paruku kartáči nebo hřebeny, které mají zuby kladeny těsně vedle sebe, mají vlasy tendenci elektrizovat a tím se znovu zacuchávají. Z počátku je tedy dobré vlasy pročesat hřebenem, či kartáčem, který má širší rozestupy mezi zuby, aby se zamezilo případnému poletování vlasů, či kartáčem s plastovými bodlinkami, které nejsou hustě řazené.

MYTÍ

  • Ve vodě si rozpustíme šampon na umělá vlákna, paruku do ní ponoříme a několikrát promneme. Jemně umyjeme tak, aby se přípravek dostal všude.
  • Necháme šampon chvilku působit a po několika minutách paruku vyjmeme a opláchneme vodou.
  • Pak si připravíme vodu s balzámem na umělá vlákna a postup opakujeme – paruku ponoříme, lehce promneme a necháme působit.
  • Po vyndání z lázně paruku opláchneme čistou studenou nebo horkou vodou (horkou vodou proto, pokud chceme umělý vlas „opravit“ a odstranit tak krepaté konce, které se tvoří více, čím je vlas delší).
  • Paruku zlehka vysušíme ručníkem a opatrně pročešeme hřebenem/kartáčem s širokými zuby.
  • Nejlépe ji necháme na stojanu do druhého dne samovolně uschnout, lze ji ale i dosušit fénem, jelikož horkým vzduchem také upravujeme zkroucené konce.
  • Na závěr nejlépe ještě aplikujeme bez oplachový kondicionér na umělý vlas, ale nepřeháníme to. Tak jako se vším, i zde platí pravidlo všeho s mírou.

         

NÁSLEDNÁ ÚPRAVA

Syntetickou paruku můžeme následně upravovat tak, jako paruky z pravých vlasů (kulmování, žehlení, fénování).

Doporučujeme co nejčastěji syntetické vlákno tepelně zpracovávat – žehličkou na vlasy, či horkým fénem a pročesávat konečky. Tím jí zajistíte stále krásný vzhled. Pokud se o ni ale nebudete starat, může se i syntetické vlákno „vysušit“ a krepatění bude markantnější. Toto tepelné zpracování je nutné provádět pravidelně např. jednou za den, či obden, v závislosti na délce vlasů a přípravků, které se využívají – mnohdy i speciální přípravky na syntetická vlákna nemusí fungovat v souvislosti s vodou tak, jak potřebujeme a hlavně – všeho moc škodí, takže ani s přípravky na umělé vlákno to moc nepřehánějte.

NA CO SI DÁT POZOR

  • Nepoužívejte šampóny, masky a kondicionéry určené na paruky z pravých vlasů, ale vždy přípravky určené pro syntetické vlasy. Běžné přípravky určené pro pravý vlas syntetický vlas naruší a díky tomu se rychleji krepatí
  • Pokud je to možné, v paruce nespěte. Není to ale podmínkou.
  • Paruky je také možné teplotně upravovat na nejnižší stupeň (od 100 – 180 stupňů), vždy ale doporučujeme vyzkoušet někde na skrytém místě pramínek teplotně upravit, zda je tento materiál možný upravit a na jakou teplotu. Máme zkušenosti, že 140 stupňů nemá velký efekt na narovnání krepatění. Většinu syntetických paruk z obchodů ale nelze upravit zvýšenou teplotou, takže nejprve vyzkoušejte na skrytém místě, aby jste případně nezničili celou paruku.

Syntetické vlákno obecně krepatí, s tím je nutné počítat a je to běžný jev. Některé paruky tak obecně krepatí třeba za měsíc (s těmi se ale nedá dělat nic jiného, než je zasílat na hloubkové regenerace do salonů, kde byly zakoupeny) a některé krepatí stále, ale vy je opravujete doma. Takže není nutné zasílat stále dokola na úpravy. Pravidelná péče je tedy velice důležitá, aby bylo nošení paruky vzhledově pěkné a pohodlné.

Paruky jsou obecně zboží, které podléhá rychlé zkáze z důvodu častého nošení. Již jejím nošením se opotřebovává a je pouze na nás, jestli paruku chceme udržovat a starat se o ni, aby nám zůstala co nejdéle pěkná. Takže péči opravdu doporučujeme nezanedbat.

Pokud se vám zdají vlasy na těchto parukách moc dlouhé, nebojte se a zkraťte je – čím delší vlas, tím je krepatění markantnější a častější a zase čím kratší vlas, je to pohodlnější.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Na syntetické vlasy doporučujeme pořídit takové produkty, které jsou tomu určené.