Jak se správně starat o paruku, aby vlasy na ní stále vypadaly zdravě, leskle, nevypadávaly, necuchaly se? Péči o paruku rozhodně nezanedbávejte, vše se pak podepíše na jejím celkovém vzhledu. Podstatná je především péče při mytí. Doporučujeme po zakoupení paruky u nás absolvovat základní kurz péče o paruku, při kterém Vám paruku umyjeme a zároveň Vás zaškolíme, jak vhodně na to, aby se nepoškodila. Tento kurz opravdu doporučujeme, stačí jen jedno nevhodné umytí a následky mohu být fatální. Po špatném umytí se mohou začít uvolňovat vlasy a vypadávat, můžete vlasy na paruce zacuchat a v důsledku toho dojde k vytrhání nebo můžete vlasy příliš vysušit nevhodnou kosmetikou, spálit špatnou údržbou a mnoho dalšího. Při kurzu si společně ukážeme, jak správně paruku mýt a předáme Vám všechny informace k správné péči - česání, fénování, zastřihávání a mnoho dalšího.
Nemůžeme rozhodně zapomínat na to, že paruka je vyrobená z vlasů, které jsou již bez přirozené výživy a hlavně, že jsou vlásek po vlásku zaháčkovány do podkladové síťoviny (tylu). Nešetrným zacházením si můžete vlásky vytrhat, a to je pochopitelně nenávratná změna. Pokud se vám toto stane, samozřejmě vám můžeme provést opravu paruky, ale jistě budete radši, když se tomuto stavu vyhneme. Proto vám zde přinášíme několik rad, jak se k paruce chovat. Budete-li to dodržovat, paruka vám může sloužit v krásném stavu opravdu po celý život. 

ČESÁNÍ PARUKY


Nikdy paruku nečesejte, když je právě mokrá! Tak způsobíte, že se oslabená vlákna mohou přetrhat. Po umytí nechte vlasy na paruce volně uschnout. K běžnému česání paruky používejte kartáč na vlasy, který nebude mít ostré zuby nebo zadrhávací kuličky. Těmito kartáči nebo obyčejnými hřebeny byste si mohli vlasy vytrhat. Doporučujeme paruku česat speciálními kartáči z přírodních štětin, např. kartáč s kančími štětinami. Paruku nenechávejte nikdy zacuhat, ale ani ji nečesejte příliš často, stačí ráno při nasazení paruky na hlavu a poté když se vám během dne nějak zacuchá například při větrném počasí.

MYTÍ PARUKY - pro již zkušené, po absolvování kurzu základní péče o paruku

K mytí potřebujete polystyrenovou hlavu na paruku, který vám poslouží jako stojan. Připomíná skutečně lidskou hlavu, má i krk, který je zakončený podstavcem. Na stojnou hlavu nasaďte paruku tak, aby vlasy volně splývaly směrem dolů. Protože budete se stojanem manipulovat, připněte paruku na pár místech přímo do polystyrenové hlavy. Stačí k tomu použít klasické vlásenky (vlasová pérka), lehce se zapíchnou do polystyrenu. Je dobré si pomocí vlásenek upevnit pěšinku. Budete mít pak snadnější manipulaci při česání po umytí. Jemně pročešte vlasy od kořínků ke konečkům speciálním kartáčem. Nyní jsme připraveni a už můžeme jít na mytí. Budete potřebovat v zásadě podobné přípravky jako u běžného mytí - šampon a kondicionér. Doporučujeme ale používat takovou kosmetiku, která neobsahuje sulfáty, ty totiž nadměrně vlasová vlákna vysuší. Pokud budete potřebovat poradit, určitě se obraťte přímo na nás. Na našem eshopu a prodejně můžete přímo zakoupit kosmetiku, která je vhodná pro paruky a příčesky. 

Postup:

1. Připravte si vodní lázeň, v níž budete paruku mýt. Můžete použít lavor či podobnou nádobu nebo přímo umyvadlo, máte-li ho dost prostorné. Důležité je, aby se vám tam paruka vešla. Vodní lázeň by neměla být příliš horká, doporučujeme spíše vlažnou vodu.

2. Do vody přidejte obyvklou dávku šamponu (ideálně o velikosti vlašského ořechu) a vodu napěňte.

3. Nyní si připravte paruku se stojnou hlavou. Nemáte-li stojnou hlavu, není to žádný problém, budete stojnou hlavu nahrazovat vaše ruka. To znamená, že paruku pevně uchytíte zevnitř.

4. Nyní paruku (navlečenou na stojné hlavě nebo na vaší ruce) namočte do vody, lehce ji ve vodě promáchejte. Rozhodně vlasy nedrhněte, nemasírujte!

5. Po vyndání paruky vodu vylijte a připravte novou, opět vlažnou. 

6. Nyní do lázně dejte dávku kondicionéru a proces s mytím paruky zopakujte.

7. V závěru paruku osprchujte, aby se definitivně zbavila veškerých vlasových přípravků.

8. Po umytí paruku NEŽDÍMEJTE, NEDRHNĚTE RUČNÍKEM! Lehce ji pročešte a nechte volně doschnout na stojanu. 

9. Pokud spěcháte a paruku chcete vyfénovat, použijte předtím ochranné termopřípravky. Fénujte za nízké teploty.

STYLING PARUKY

S parukou můžete samozřejmě provádět úpravy jaké se vám zlíbí, jen je třeba vždy dbát na šetrnost. Vždy myslete na to, že vlasy na paruce nejsou vyživované, budete-li je často zatěžovat nadměrně vysokými teplotami (při žehlení, fénování, kulmování), vysušíte je, oslabíte a ty ztratí na lesku. Proto doporučujeme tepelnou úpravu opravdu minimálně, a to vždy s použitím termo přípravků, které je ochrání. Upozorňujeme, že paruky z umělých vlasů by se žehlit, ani kulmovat neměly, protože by se mohly spátlit.

BARVENÍ PARUKY

Barvení paruky nedoporučujeme. Jakýkoliv zásah do vlasů nevyživovaných, byť těch nejkvalitnjěších, je nezvratný zátěžový proces. Kromě toho, že vám odstín může chytnout jinak než očekáváte, můžete vlasy naprosto zničit - spálit, vysušit nebo i vytrhat. V naší nabídce máme opravdu velký výběr odstínů, věříme že si vyberete. Jestliže ne, pak nabízíme možnost zakázkové výroby.

KAM DÁT PARUKU, KDYŽ JI NENOSÍM

Paruku si budete na noc sundávat a rozhodně není vhodné, abyste ji pouze volně odložili na noční stolek. Paruka se tak pokaždé zacuchá. Proto doporučujeme si společně s parukou zakoupit stojan na hlavu. Můžete si koupit plastový stojánek nebo polystyrenovou hlavu na paruky. Na ni vždy paruku odložíte, když ji zrovna nebudete nosit. Stojánek nebo polystyrenová hlava zaručí, že se vlasy na paruce nezacuchají a udrží se tvar účesu, na jaký jste zvyklí. Polystyrenovou havu navíc využijete i při mytí a následném schnutí paruky.

             

CO NIKDY NEDĚLAT

  • NIKDY v paruce nespěte. Během nočního převalování se vlasy vždy zacuchají, při rozčesávání se pak mohou vytrhat.
  • NIKDY paruku nečesejte násilím. U lidských vlasů vytrhané vlasy dorostou, u paruky ne.
  • NIKDY nemyjte paruku běžným způsobem. Paruka vyžaduje speciální kosmetiku a šetrný postup, jinak můžou vlasy vypadat.
  • NIKDY paruku po umytí neždímejte a ani nedrhněte ručníkem. Opět tím způsobíte vytrhání vlasů.
  • NIKDY s parukou nechoďte do solária a sauny. Vysoké teploty nadměrně vysušují vlasy a nebudou časem tak lesklé a hezké.
  • NIKDY se s parukou nekoupejte v mořské vodě nebo chlorované vodě. Toto prostředí opět vlasy na paruce vysuší.